A korszerű, tökéletesen záródó nyílászárók csökkent szellőző képessége a nyílt égésterű gáz és hagyományos tüzelő berendezések légellátását vészesen lecsökkenti, amely a szénmonoxid mérgezéses balesetek előidézője lehet.
Levegő utánpótolók beépítése, szénmonoxid vészjelzők.
Amennyiben a kéményes nyílt égésterű gázkészülék a nyílászárókon, valamint esetlegesen a környezetéből nem kapja meg az égéshez szükséges légmennyiséget, akkor a kéményen keresztül visszaáramlik az égéstermék, és a tökéletlen égés következtében szénmonoxid termelődik, így megtörténhet a baleset!
Az őszi időszak megkezdésével, becsukjuk az eddig folyamatos szellőzést biztosító ablakokat, elzárva ezzel a levegő útját a fűtőkészülékekhez!
Évről évre szénmonoxid mérgezések sorozata bizonyítja, hogy sokakban még mindig nem tudatosult kellően,hogy a nyílt égésterű készülékek biztonságos üzeméhez levegő kell!
Gázkészülékeket és hagyományos tüzelésű készülékeket 3 csoportba sorolja a (G)MBSZ, melyeknek különböző módon és mértékben kell levegő utánpótlást biztosítani.
Az „A” típusú készülékek, melyek nem rendelkeznek égéstermék elvezetéssel, de a levegőt az adott térből kapják, ilyen pl. az egyszerű gáztűzhely, mosogató fölé szerelt vízmelegítő.
A „B” típusú gázkészülék, melyek égéstermék elvezetéssel rendelkeznek, és a levegőt szintén az adott térből kapják, ilyen. pl. a kéménybe kötött vízmelegítő vagy fűtő készülékek, kéményes konvektor, padlón álló kazánok, vagy nyitott kandallók.
A „C” típusú készülék, melyeknek a légellátása és égéstermék elvezetése a helyiség légterétől független, ezért is hívják zárt rendszerű készülékeknek, melyek lehetnek turbós vagy kondenzációs elven működőek. Mivel a lakás belső levegőjétől függetlenül üzemelnek, nem kell külön légbevezető elemmel foglalkoznunk a „C” típusú készülékek esetén.
„A” típusú készülékek légellátását kétféle megoldással lehet biztosítani:
- Megfelelően méretezett két szabad keresztmetszet kialakításával, egymástól meghatározott távolságban. Erre ideális megoldást jelentenek az állandó (fix) léghozamú, nyílászáróba, vagy falátvezetésbe építhető légbevezető típusok.
- Légbevezetést és gépi elszívást alkalmazva, de ebben az esetben a gépi elszívást a gázkészülékkel elektromosan össze kell reteszelni, így amikor a gázkészüléket használjuk, akkor mindenképpen üzemeljen az elszívás is. Légbevezetést ebben az esetben is kell alkalmazni, így tudjuk biztosítani a levegő szabad bejutását az adott helységbe. Fontos megjegyeznünk, hogy csak légbevezető elemekkel nem lehet a légcserét biztosítani, ehhez biztosítani kell a nyomáskülönbséget, azaz valamilyen gépi elszívást is.
„B” típusú hőtermelő, nyílt égésterű gázkészülékek – pl. a kéménybe kötött vízmelegítő vagy fűtő készülékek – esetén szigorúan tilos bármilyen gépi elszívás alkalmazása, beleértve a kivezetett szagelszívó berendezést. Ilyenkor a készülék adatainak ismeretében kéményméretezés szükséges, amely a készülék(ek) teljesítményét és a kémény pontos paramétereit figyelembe véve, határozható meg a biztonságos működéshez szükséges levegő mennyiség. A készülékek légellátása nem lezárható légbevezető elemekkel oldható meg.
Nem szabad megfeledkeznünk az egyéb nyílt égésterű készülékekről, mint a kályhák és kandallók, amelyek túlnyomó többsége szintén a lakás levegőjét használja a működése során. Ezeknél a készülékeknél is ugyancsak kiemelten fontos a megfelelően méretezett légpótlás biztosítása.
Mind a gáztűzhely, mind pedig a kéménybe kötött vízmelegítő vagy fűtő készülékek és a nyílt égésterű kályhák, kandallók biztonságos légellátásának megtervezése, a pontos típus és darabszám meghatározása szakember, azaz gáztervező feladata.
Kérje szakember segítségét a gázkészülék biztonságos üzemelésének megoldása érdekében.
A gázkészülék helyiségébe, vagy az összeszellőztetett térbe speciális, a nyílt égésterű gázkészülékek légutánpótlásra tervezett légbevezetők szakszerű beépítése szükséges.
A beépítést meg kell, hogy előzze a tervezői számítás, tervjóváhagyás, mellyel a hatályos szabályzat szerint biztosítható a gázkészülékek problémamentes üzeméhez szükséges égési és szellőző levegő utánpótlás.